Jak pokonać stres przed egzaminem?

napisał(a) Toneberry w poniedziałek, 16 lipiec 2012 w Rozwój osobisty

Dzisiaj chciałbym opisać problem nerwów przed egzaminem i sposobów jak sobie z nimi radzić. Na pewno nie raz podchodziłeś już do testów i zadań z różnym skutkiem. Myślę, że miałeś takie na które szedłeś pewnie oraz takie na które wolał byś nie pójść nigdy.

Wiem coś o tym, sam przeżyłem w swoim nie tak długim życiu, kilka egzaminów. Analiza Matematyczna, pierwsze podejście w plecy, stres niemiłosierny :-( Skąd więc bierze się ten stan. Moim zdaniem jest to po prostu lęk przed nieznanym. Jestem pewny, że za dziecka bałeś się zaglądać pod łóżko czy schodzić do piwnicy. Ciemność tam występująca była tajemnicza a dodatkowo opowieści starszego rodzeństwa, które często w tej kwestii są aż nazbyt kreatywne, nie pomagały Ci w przezwyciężeniu lęku. Uważam, że właśnie ten lęk wytworzony przez osoby trzecie jest głównym powodem Twojego stresu.

Jak więc radzić sobie z sytuacjami w których nie wiemy co będzie przed nami?

Jednym z najskuteczniejszych moim zdaniem sposobów, jak pokonać stres jest po prostu przerzucenie myśli na coś innego. Znam ludzi którzy przed sprawdzianem grają w karty inni opowiadają sobie kawały. To wszystko pozwoli Ci przenieść swoje myśli w inną przestrzeń. Tam gdzie nie ma egzaminu tam nie ma stresu przed nim.

Jest mnogość sposobów i mitów mówiących o tym jak pokonać stres. Na pewno stanowczo odradzam alkohol i inne używki. Raz w życiu miałem nieprzyjemność zdawać na kacu. Usiadłem do komputera będąc tak zniszczonym, że nie zauważyłem, iż egzamin był na czas. Po wypatrzeniu miernika czasu okazało się, że na 15 pytań zostało mi półtorej minuty. Mimo spowolnionej reakcji udało mi się odpowiedzieć na wszystkie pytania i zdobyć wymarzone 3. Stanowczo odradzam picie dzień przed i w dniu egzaminu! Po to już inna sprawa ;)

Powinieneś unikać negatywnie nastawionych ludzi jak i sam się do nich nie zaliczać. Jest tak, że jak o czymś mówisz to bardziej działa na Ciebie niż słowa w wypowiadane w myśli. Rzecz która w umyśle na nas działa wypowiedziana na głos ma jeszcze większą moc. Pewnie masz w towarzystwie ludzi, którzy wciąż mówią: och jaki trudny to będzie test, jaa! na pewno nas uwali. Masz tak? Według niektórych teorii co człowiek jest w stanie wymyślić to może osiągnąć. Nie zdziw się więc gdy spotykasz się ze słowami, że nie masz szans zdać, to istnieje prawdopodobieństwo, iż te zdania zamienią się w rzeczywistość.

Możesz jednak odwrócić kota ogonem. Jednym ze sposobów uniknięcia stresu jest mówienie pozytywne. Powinieneś myśleć że będzie dobrze ale z nutką realizmu, nie zdany egzamin to nie apokalipsa. Musisz być zawsze dobrej myśli. Nie zapominaj o tym, że w życiu, szczególnie akademickim, różnie bywa. Musisz mieć świadomość, że możesz nie zdać egzaminu ale o tym cicho sza!

Czasem warto zachować zimną krew. Spotkałem się z opowieścią z wiarygodnego źródła o sytuacji w której po zakończonym egzaminie profesor rzucił kartki w powietrze i oznajmił, że te na biurku to 5, krzesło 4, podest 3, podłoga 2. Ten który opowiadał zobaczył swoją pracę na ziemi. Zarówno ja jak i pewnie Ty byśmy po prostu zwiesili głowę i szukali szczęścia w drugim terminie. On się nie poddał, powiedział profesorowi, że jego praca jest na ziemi. Wykładowca spytał: Co w związku z tym? Student poprosił o pozwolenie na przełożenie jego pracy na biurko. Udało mu się!

Egzamin to próbka Twoich możliwości, pomijając upośledzenie niektórych wykładowców dających pytania nie omawiane na wykładzie, do każdego egzaminu można się przygotować. Najlepiej znajdź kogoś kto egzaminu się nie boi. Zapytaj go dlaczego on się nie stresuje. Zapewniam Cię, że są takie osoby. Nawet jeżeli udają to ich pozytywny nastrój z pewnością udzieli się Tobie. Pomyśl sam, osoby nie bojące się zwykle posiadają duży zasób wiedzy, którą zwykle przed egzaminem chętnie się podzielą. Gorzej w czasie egzaminu, zwykle nie możesz na nie liczyć i to także nie powinno Cię dziwić. Chciałbyś wylecieć z egzaminu przez kolegę któremu podpowiedziałeś?

A jak Ty radzisz sobie z nerwami przed egzaminem? Napisz proszę o swoich doświadczeniach w komentarzu pod tym wpisem!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach w tym blogu?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Etykiety: Array
URL Trackback dla tego wpisu na blogu
  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw Komentarz

Gość środa, 26 styczeń 2022

BESTSELLER DNIA

KOMENTARZE

O tak, w końcu ktoś ładnie to określił 'rabusie energii', to te małe najgorsze pochłaniacze czasu, n...
Fajne tricki, ale dla większości pierwszym krokiem powinno być nauczenie się szybkiego pisania bezwz...
świetny artykuł. warto walczyć ze stresem, gdyż nie wpływa on dobrze na zdrowie psychiczne i fizyczn...
Maju, Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i konce...
Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjaw...

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.