Prokrastynacja - pokonaj ją już dzisiaj!

napisał(a) Toneberry w środa, 18 lipiec 2012 w Rozwój osobisty

Typowym powiedzeniem człowieka dotkniętego prokrastynacją czyli po prostu zwlekaniem jest:

Co masz zrobić dzisiaj zrób pojutrze, będziesz miał 2 dni wolnego

Czy kiedykolwiek odłożyłeś wykonanie jakiejś czynności na później? Myślę, że nie raz to zrobiłeś. Najgorszy w tego typu zachowaniu jest kac moralny. Nie wyrabiasz się na czas, myślisz że dopracował byś projekt gdybyś nie odwlekał go w nieskończoność. Masz rację, zrobił byś to! Ten cenny czas który miałeś do wykorzystania wtedy, niestety teraz jest nie osiągalny. Tu od razu przypomina mi się piosenka Natural Dread Killaz - Uwierzyć w siebie:

Patrzysz do przodu i nie widzisz nic niestety, patrzysz do tyłu i lecą Ci łzy

Tekst jest na tyle uniwersalny, że można go przełożyć zarówno w kwestii jednego dnia jak i całego życia. W momencie gdy jesteś zapracowany widzisz jak kiedyś było mnóstwo możliwości z których nie korzystałeś.

 

Pamiętaj, że czas leci cały czas. Za parę lat dzień dzisiejszy będzie tym wspominanym w którym mogłeś coś zrobić. I tu dalsza część piosenki:

Pomyśl bardzo wielu ludzi by chciało, być na drodze do szczęścia w tym miejscu co Ty

Im wcześniej zdasz sobie sprawę z tego, że musisz zacząć działać tym lepiej. Nie po studiach nie po obiedzie, nie po osiemnastce, nie po trzydziestce. JUŻ, TERAZ NATYCHMIAST! To są jedyne pory w których jesteś w stanie zmienić swoje życie!

Ciekawe jest, że w czasach, w których  najważniejsze są przymiotniki szybciej, taniej, efektywniej coraz większym problemem jest odwlekanie spraw na później. Czy znasz, dość powszechną regułę?:

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj a co masz zjeść dzisiaj, zjedz jutro

to złoty środek na zwlekanie. Przy okazji dobry na odchudzanie ;-) Oczywiście nie mówię tu o stosowaniu dosłownym! Trzeba jeść, żeby żyć. Jednak powstrzymując się od batonika na którego masz ochotę nie z głodu ani braku energii ale z łakomstwa, powyższa reguła Ci pomoże. Z pracą też nie wolno przesadzać ale bardzo często wykonanie czynności od ręki jest doceniane.

Strach przed działaniem jest także jednym z powodów zwlekania.

Opowiem Ci historię kupca starożytnego Babilonu. Wracał on kiedyś do miasta o zmroku. Po zachodzie słońca bramy są zamykane i nikt nie wchodzi ani nie wychodzi. Rozbił on obóz i czekał poranka. W tym czasie przybył gospodarz z okolicy, który bardzo potrzebował pieniędzy na szybko. Oferował on za bardzo niską cenę wielkie stado kóz. Mimo bardzo korzystnej oferty handlarz nie zdecydował się na zakup. Bał się, że stado nie będzie tak liczne jak zapewniał gospodarz a z powodu mroku nie był w stanie przeliczyć kóz. Zwlekał z decyzją do rana. O świcie otworzyły się bramy miasta i wyszli inni handlarze. Gospodarz dzięki temu sprzedał swoje stado po najwyższej cenie jaką zaproponowali handlarze. Tak oto zwlekanie i strach spowodowały stratę u handlarza nocującego przed bramami Babilonu.

Pamiętaj o tym, że czasami los zsyła nam okazję, ludzie bogaci to Ci którzy właśnie z takich darów korzystają.

Odwlekanie jakiejkolwiek decyzji na później jest zawsze złym nawykiem. Nie namawiam byś brał wszystko w ciemno. Na ziemi nigdy nie brakowało naciągaczy i oszustów. Jednak gdy odwlekasz zamiast sprawdzać, analizować i kalkulować możesz nigdy nie dostać tego czego chcesz od życia.

Oceń ten wpis:
Etykiety: Array
URL Trackback dla tego wpisu na blogu
 • Gość
  Maja wtorek, 04 luty 2014

  Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo :) Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjawisko, z którym mamy do czynienia już od czasów szkolnych. Odkładamy na ostatnią chwilę odrabianie lekcji, naukę do sprawdzianu, później do matury, egzaminów na studiach aż po pracę. I tak życie przemija...

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 05 luty 2014

  Maju,
  Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i koncentrację.
  Często odkładanie różnych spraw na później spowodowane jest nie tyle lenistwem, co wykonywaniem wielu innych rzeczy, zamiast tych ważnych ;-)

  Pozdrawiam :-)

Zostaw Komentarz

Gość środa, 26 styczeń 2022

BESTSELLER DNIA

KOMENTARZE

O tak, w końcu ktoś ładnie to określił 'rabusie energii', to te małe najgorsze pochłaniacze czasu, n...
Fajne tricki, ale dla większości pierwszym krokiem powinno być nauczenie się szybkiego pisania bezwz...
świetny artykuł. warto walczyć ze stresem, gdyż nie wpływa on dobrze na zdrowie psychiczne i fizyczn...
Maju, Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i konce...
Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjaw...

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.