Nawyki skutecznego działania

napisał(a) Toneberry w sobota, 23 czerwiec 2012 w Rozwój osobisty

Pewnie nie raz obierałeś sobie swoje życiowe cele. Jestem także przekonany, że zaniechałeś kontynuowania przynajmniej jednego z nich. Wiem coś o tym chociażby po wielokrotnej próbie pozbycia się zbędnych kilogramów.

Nie musi tak być! Masz szansę odmienić swoje życie na dobre. Niezależnie od pogody, dnia miesiąca, samopoczucia musisz zacząć swoją przemianę, pamiętaj jeżeli chcesz otrzymać od życia to czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś czego nigdy nie robiłeś!. Niestety nie znam autora tych słów ale są one nad wyraz trafne w przypadku gdy chcesz odmienić swoje życie.

Musisz rozpocząć skuteczne działanie. Ja zacząłem od wiedzy fachowej. Korzystając z artykułów z gazety o odchudzaniu, odsiałem niepotrzebny chaos diet i cudów od faktycznych porad jak zrzucić na stałe moje obciążniki.

Pierwszym krokiem jaki wykonasz powinno być spisanie swoich żądań wobec siebie. Każdy odchudzający się pragnie schudnąć, jednak aby to zrobić trzeba coś poświęcić. Samo postanowienie nie odchudza. Okazało się, że bardzo ważnym elementem w osiąganiu celu było planowanie i wyrabianie sobie nawyków skutecznego działania.

Ja na wstępie stworzyłem sobie tabelę w której zawarłem dziedziny swojego życia, a w nich etapy które chcę osiągnąć. Tak oto w dziale ZDROWIE pojawiła się moja upragniona waga. Wiedziałem, że dzieli mnie od niej spora ilość kilogramów, w planie uwzględniłem etapy i konkretne daty w których mam osiągać poszczególne poziomy wagowe.

Póki co osiągnąłem 100 kg i teraz jestem na etapie utrzymania wagi przez pół roku. Mój plan długofalowy zakłada, że osiągnę idealną wagę w 2015 ale przynajmniej do tego czasu mam wyraźny cel który muszę osiągnąć.

Opracowałem sobie dietę MŻ- ĆW. Co w wolnym tłumaczeniu oznacza Mniej Żryj - Ćwicz Więcej! I teraz okazuje się najważniejsze. Jak do tej pory pewnie mógłbyś się zidentyfikować w mniejszym bądź większym stopniu z moim przypadkiem. Ja też wcześniej czytałem tego typu artykuły i widziałem siebie na pozycji tego co właśnie ma zacząć pracę nad sobą.

Jednak tutaj chodzi o coś więcej! Samo postanowienie to mało. Człowiek w życiu musi posiadać cel i do niego dążyć. Samo zaplanowanie, że trzeba schudnąć i schudnięcie nie przyniesie efektów bo nie będziemy potrafili określić kiedy nasz cel został osiągnięty.

Trzeba opracować sobie plan. Nie tygodniowy, nie roczny ale życiowy. Moment w którym decydujemy się na zmiany w swoim życiu musi być momentem, w którym palimy za sobą wszystkie mosty. Porównanie do mostu jest bardzo trafne. Musimy zostawić jedną stronę rzeki na której znajdują się nasze złe nawyki: podjadanie, facebook, counter- strike, pracoholizm, alkoholizm i tym podobne a musimy przejść na stronę w której, mimo że jest dżungla to kryje się tam dla nas nadzieja! Teren niezagospodarowany, nigdy nie zamieszkały przez człowieka, wydaje się, rzeczą nie możliwą aby stworzyć tam coś z czego będziemy dumni.

Prawda jest jednak taka, że nawet Babilon, miasto swego czasu najpotężniejsze na świecie powstało właśnie na takiej nie urodzajnej ziemi. Zaradność i wytrwałość ludzi pozwoliła stworzyć potężne miasto, które nigdy nie zostało zdobyte siłą. Pomijam w tym miejscu fakt, że władca Babilonu został podpuszczony aby wyjść z wojskiem z miasta, po rozgromieniu jego armii, wrogie wojska zastały otwarte bramy miasta.

Na tej jałowej ziemi musisz rozpocząć budowę Swoich pozytywnych nawyków. Nie możesz dać się podpuścić bo wróg jakim są złe przyzwyczajenia wykorzysta każdą okazję póki jesteś słaby!

Na drugą stronę rzeki ja wrzuciłem MŻ-ĆW, tam możesz wrzucić, nawyk żucia gumy zamiast papierosa, grania w piłkę na boisku zamiast przy komputerze, spotkań z ludźmi na żywo zamiast na facebooku. Musisz wrzucić tam mnóstwo nawyków skutecznego działania.

Pamiętaj jednak, że jeżeli spalisz mosty to zawsze będzie pokusa ich odbudowania. Złe nawyki mają to do siebie, że są cierpliwe. One wytrzymają miesiąc, dwa, rok ale z każdym uniknięciem pokusy buduje się na Twoim brzegu mur. Musisz go budować cegła po cegle, kamień po kamieniu. To właśnie wytrwałość w dążeniu do celu sprawi, że na drodze którą podążasz powstaną nawyki skutecznego działania a na efekty im dłużej poczekasz tym bardziej okazalsze będą! Tak z Mistrza Jody mi się to ostatnie zdanie trochę wzięło ;)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach w tym blogu?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Etykiety: Array
URL Trackback dla tego wpisu na blogu
  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw Komentarz

Gość środa, 26 styczeń 2022

BESTSELLER DNIA

KOMENTARZE

O tak, w końcu ktoś ładnie to określił 'rabusie energii', to te małe najgorsze pochłaniacze czasu, n...
Fajne tricki, ale dla większości pierwszym krokiem powinno być nauczenie się szybkiego pisania bezwz...
świetny artykuł. warto walczyć ze stresem, gdyż nie wpływa on dobrze na zdrowie psychiczne i fizyczn...
Maju, Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i konce...
Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjaw...

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.