• walka ze stresem

  5 metod walki ze stresem

  Grafika: David Castillo Dominici Nie mów mi tylko, że się nie stresujesz! KAŻDY SIĘ STRESUJE - TY RÓWNIEŻ! Wystarczy włączyć telewizję, radio czy poczytać w Internecie nagłówki najnowszych wiadomości, aby się zestresować. Zobacz sam, dzisiejsze nagłówki w popularnych portalach: Terror w Warszawie Komputer rozbił moje małżeństwo Kasia Kowalska znowu w depresji Zderzenie samolotów; cesna staranowana w locie Egipcjanie obalili kolejny rząd Gdybyś zechciał sobie poczytać trochę o finansach, to dopiero można się zestresować! Przeczytaj zerknij na najświeższe nagłówki: 380 tysięcy polskich rodzin straci na tych zmianach Chiński smok połknie polski bank? Wiadomo już kiedy będą pierwsze podwyżki podatków! Przerażające liczby! Chodzi o Twoja emeryturę! Węgry proszą o pomoc finans ...

 • Zrobię to dzisiaj! Bartłomiej Popiel

  ZROBIĘ TO DZISIAJ

  ZROBIĘ TO DZISIAJ! - to hasło, które przyświeca mi od listopada 2010. Wtedy właśnie kupiłem e-booka, którego autorem jest Bartłomiej Popiel. Już nie pamiętam w jaki sposób do niego dotarłem, ale wiem jedno: przyciągnął mnie tytuł! Ponieważ od kilku lat borykam się z syndromem "braku czasu" i odkładaniem wielu spraw na później, szukam cały czas sposobów na "okiełznanie" czasu ;-) Zanim kupiłem całość, najpierw pobrałem darmowy fragment, którego tytuł brzmi: "Zadbaj o zdrowie już teraz". Jest to rewelacyjny rozdział dzięki któremu po raz pierwszy od wielu lat zacząłem regularne poranne ćwiczenia. Zawsze twierdziłem, że nie jestem rannym ptaszkiem i największą sprawność mam wieczorem. Toteż wiele razy rozpoczynałem regularne ćwiczenia w późnych porach popołudniowych. Jakoś najczęściej zda ...

View more featured blog entries
12

Prokrastynacja - pokonaj ją już dzisiaj!

napisał(a) Toneberry w środa, 18 lipiec 2012 w Rozwój osobisty

Typowym powiedzeniem człowieka dotkniętego prokrastynacją czyli po prostu zwlekaniem jest:

Co masz zrobić dzisiaj zrób pojutrze, będziesz miał 2 dni wolnego

Czy kiedykolwiek odłożyłeś wykonanie jakiejś czynności na później? Myślę, że nie raz to zrobiłeś. Najgorszy w tego typu zachowaniu jest kac moralny. Nie wyrabiasz się na czas, myślisz że dopracował byś projekt gdybyś nie odwlekał go w nieskończoność. Masz rację, zrobił byś to! Ten cenny czas który miałeś do wykorzystania wtedy, niestety teraz jest nie osiągalny. Tu od razu przypomina mi się piosenka Natural Dread Killaz - Uwierzyć w siebie:

Patrzysz do przodu i nie widzisz nic niestety, patrzysz do tyłu i lecą Ci łzy

Tekst jest na tyle uniwersalny, że można go przełożyć zarówno w kwestii jednego dnia jak i całego życia. W momencie gdy jesteś zapracowany widzisz jak kiedyś było mnóstwo możliwości z których nie korzystałeś.

 

Pamiętaj, że czas leci cały czas. Za parę lat dzień dzisiejszy będzie tym wspominanym w którym mogłeś coś zrobić. I tu dalsza część piosenki:

Pomyśl bardzo wielu ludzi by chciało, być na drodze do szczęścia w tym miejscu co Ty

Im wcześniej zdasz sobie sprawę z tego, że musisz zacząć działać tym lepiej. Nie po studiach nie po obiedzie, nie po osiemnastce, nie po trzydziestce. JUŻ, TERAZ NATYCHMIAST! To są jedyne pory w których jesteś w stanie zmienić swoje życie!

Ciekawe jest, że w czasach, w których  najważniejsze są przymiotniki szybciej, taniej, efektywniej coraz większym problemem jest odwlekanie spraw na później. Czy znasz, dość powszechną regułę?:

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj a co masz zjeść dzisiaj, zjedz jutro

to złoty środek na zwlekanie. Przy okazji dobry na odchudzanie ;-) Oczywiście nie mówię tu o stosowaniu dosłownym! Trzeba jeść, żeby żyć. Jednak powstrzymując się od batonika na którego masz ochotę nie z głodu ani braku energii ale z łakomstwa, powyższa reguła Ci pomoże. Z pracą też nie wolno przesadzać ale bardzo często wykonanie czynności od ręki jest doceniane.

Strach przed działaniem jest także jednym z powodów zwlekania.

Opowiem Ci historię kupca starożytnego Babilonu. Wracał on kiedyś do miasta o zmroku. Po zachodzie słońca bramy są zamykane i nikt nie wchodzi ani nie wychodzi. Rozbił on obóz i czekał poranka. W tym czasie przybył gospodarz z okolicy, który bardzo potrzebował pieniędzy na szybko. Oferował on za bardzo niską cenę wielkie stado kóz. Mimo bardzo korzystnej oferty handlarz nie zdecydował się na zakup. Bał się, że stado nie będzie tak liczne jak zapewniał gospodarz a z powodu mroku nie był w stanie przeliczyć kóz. Zwlekał z decyzją do rana. O świcie otworzyły się bramy miasta i wyszli inni handlarze. Gospodarz dzięki temu sprzedał swoje stado po najwyższej cenie jaką zaproponowali handlarze. Tak oto zwlekanie i strach spowodowały stratę u handlarza nocującego przed bramami Babilonu.

Pamiętaj o tym, że czasami los zsyła nam okazję, ludzie bogaci to Ci którzy właśnie z takich darów korzystają.

Odwlekanie jakiejkolwiek decyzji na później jest zawsze złym nawykiem. Nie namawiam byś brał wszystko w ciemno. Na ziemi nigdy nie brakowało naciągaczy i oszustów. Jednak gdy odwlekasz zamiast sprawdzać, analizować i kalkulować możesz nigdy nie dostać tego czego chcesz od życia.

Oceń ten wpis:
Etykiety: Array
URL Trackback dla tego wpisu na blogu
 • Gość
  Maja wtorek, 04 luty 2014

  Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo :) Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjawisko, z którym mamy do czynienia już od czasów szkolnych. Odkładamy na ostatnią chwilę odrabianie lekcji, naukę do sprawdzianu, później do matury, egzaminów na studiach aż po pracę. I tak życie przemija...

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 05 luty 2014

  Maju,
  Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i koncentrację.
  Często odkładanie różnych spraw na później spowodowane jest nie tyle lenistwem, co wykonywaniem wielu innych rzeczy, zamiast tych ważnych ;-)

  Pozdrawiam :-)

Zostaw Komentarz

Gość poniedziałek, 18 październik 2021

BESTSELLER DNIA

KOMENTARZE

O tak, w końcu ktoś ładnie to określił 'rabusie energii', to te małe najgorsze pochłaniacze czasu, n...
Fajne tricki, ale dla większości pierwszym krokiem powinno być nauczenie się szybkiego pisania bezwz...
świetny artykuł. warto walczyć ze stresem, gdyż nie wpływa on dobrze na zdrowie psychiczne i fizyczn...
Maju, Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i konce...
Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjaw...

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.